Return to Headlines
The 2022-2023 Teacher of the Year Winners!
Congratulations to the following:
Teacher Name: | School: | Official Job Title of Nominated Teacher: |
Angela Bentley-Henry | Andrew Jackson Middle School | Physical Education Teacher |
Ronda Rochon | Apollo Elementary | 4th Grade Teacher |
Ryan Williams | Astronaut High School/English | English Teacher |
Michelle Stripp | Atlantis Elementary School | Title I Teacher |
Kristen Hall | Audubon Elementary | VEB 4-6 teacher |
Stuart Gray | Bayside High | Chef Instructor |
Johnny Hernandez Jr. | Brevard Adult and Community Education | Adult High School Teacher |
Kristin Brach | Brevard Virtual School | Physical Education |
Devane Clarke | Cambridge Elementary School | 6th Grade Teacher |
Amy Parker | Cape View Elementary | 5th Grade ELA/SS Teacher |
Elisabeth Hammock | Central Middle School | 8th grade ELA/ESE teacher |
Leanne Bissett | Challenger 7 Elementary | 6th Grade Language Arts and Social Studies Teacher |
Glenda Mucha | Christa McAuliffe Elementary | Literacy Coach |
Dessie Adams | Cocoa Beach Jr/Sr. High | VE-SLD Teacher/ESE Dept. Chair |
Pamela Brockmeyer | Cocoa High School | Mathematics Teacher |
Erin Convery | Columbia Elementary | 4th Grade Teacher |
Roxanne Long | Coquina Elementary | Elementary teacher |
Amanda Hitchcock | Croton Elementary | ESE Resource Teacher/MTSS Coordinator |
Dominique Kidd | DeLaura Middle School | 8th grade ELA teacher & 7th/8th grade creative writing teacher |
Laura Lee | Discovery Elementary School | Elementary Music Teacher |
Brookelyn Cote' | Dr. W.J. Creel Elementary | Pre-K ESE Teacher |
Jason Frye | Eau Gallie High School | Guidance Services Professional |
Lisa Rawls | Edgewood Jr./Sr. High | Middle/ High School English Teacher |
Brian Adams | Endeavour Elementary School | 4th Grade Math and Science Teacher |
Stephanie Terapak | Enterprise Elementary | 3rd Grade Teacher |
Jennifer McFadden | Fairglen Elementary | First Grade Teacher |
Sandra Haag | Freedom 7 Elementary | Music Teacher |
Beth Hamby | Gemini Elementary | ESE Teacher |
Rahsheen Wiltz | Golfview Elementary | Speech Language Pathologist |
Brooke Hotaling | Hans Christian Andersen | VE Teacher - Intermediate 3-6 |
Kayla Arnold | Harbor City Elementary | Kindergarten Teacher |
Jennifer Rock | Heritage High | Choir Teacher |
Carly Lane | Holland Elementary | Classroom Teacher |
Clarissa Merrill | Hoover Middle School | Social Studies Teacher |
Alan Bryant | Imperial Estates Elementary | 5th Grade Teacher |
MaryBeth Scrivener | Indialantic Elementary | 1st Grade Teacher |
Melissa Woods | Instructional Technology 9811 | Teacher Technology Integrator |
Kate Thorner | James Madison Middle School | Social Studies Department Chair |
Tyler Scull | Jefferson Middle School | Teacher |
Ashley Urness | John F. Kennedy Middle School | Speech Language Pathologist |
Tramella Woods | JUPITER ELEMENTARY SCHOOL | GENERAL EDUCATION TEACHER |
Marilyn Pinto-Mertz | L.B Johnson Middle School | World Language Teacher |
Theresa Zupper | Lewis Carroll Elementary | ESE Teacher |
Laura Gerhart | Lockmar Elementary School | General Education Teacher- 3rd Grade |
Taylor-Leigh Gabreski | Longleaf Elementary | School counselor |
Maurica Kellam | Manatee Elementary | Instructional Coach |
Robert Moorer | Meadowlane Intermediate School | Guidance Service Professional |
Michele McCormack | Meadowlane Primary Elementary | Teacher of the Deaf and Hard of Hearing |
Casey Chizek | Melbourne High School | Mathematics Teacher |
Dacia Banton | Merritt Island High | Spanish teacher |
Jannett Tirado | Mila Elementary | Teacher of the Year |
Heather Dora-Kelly | Mims Elementary | VE K-3 (Art 2022-23) |
Pamelashell Hooks | North/Central Alternative Learning Center | Reading Teacher |
Gregory Pennerman | Oak Park Elementary | Title 1 Teacher |
Julie Miller | Ocean Breeze Elementary | First Grade Teacher |
Quinton Veal | Palm Bay Elementary School | Teacher |
Ada Dixon | Palm Bay Magnet High School High | Student Parent Program |
Kathleen Vaughan | Pinewood Elementary | Literacy Coach |
Desiree Ruth | Port Malabar Elementary | Kindergarten Teacher |
Erika Beagle | Quest Elementary | ELEM ED 5 |
Jana Doss | Ralph M. Williams, Jr. Elementary | Elementary Music Teacher |
Anna Schimenti Colby | Riviera Elementary School | Teacher |
Shannon Lund-Albright | Robert Louis Stevenson School of the Arts | 4th grade instructor |
Lori Smith | Rockledge High School/ Elective | Art Teacher |
Marcella Elliott | Ronald McNair Magnet Middle School | Literacy Coach |
Holly Schumann-Grubb | Roosevelt Elementary | K-6 ESE Resource Teacher |
Stacy Gantt | Roy Allen Elementary | Elem Ed 6th Grade |
Lauren Strenko | Sabal Elementary | Title I Teacher |
Maggie Molledo | Satellite High School | Science Teacher |
Julie Fletcher | Saturn Elementary/Sixth Grade | Sixth Grade Teacher |
Kristen Young | Sculptor Charter School | Kindergarten Teacher |
Kitty Nash | Sea Park Elementary | 5th grade teacher |
Sheila Lundy | Sherwood Elementary | Elem Ed 2 |
Anna Maria Curry | South Alternative Learning Center | School Social Worker |
Thomas Englert | South Lake Elementary | Fifth Grade Teacher |
Lara Watkins | Southwest Middle | Literacy Coach |
Melinda Zinger | Space Coast Jr/Sr High School | Guidance Services Professional |
Sarah Straus | Stone Magnet Middle | Teacher on Assignment |
Priscilla Kershaw | Student Services Program Support | Assistive Technology Specialist |
Stacey Tobin-Woodward | Sunrise Elementary | 6th grade teacher |
Breanne Brown | Suntree Elementary | VE- primary |
Paula Stohr | Surfside Elementary | 5th Grade ELA Teacher |
Kimberly Coachman | Titusville High School | Exceptional Education Teacher |
Erin Rice | Tropical Elementary School | Gifted Student Program Teacher |
Priscilla Hudder | Turner Elementary | Guidance Counselor |
Danielle LaVelle DeVinney | University Park Elementary School | Teacher on Assignment |
Debbie Grant | Viera Charter School | 2nd Grade teacher |
Jennifer Marcoux | Viera Elementary | STEM Teacher |
Karrah Hudkins | Viera High School | English Teacher |
Cassie Powell | W. Melbourne Elementary School for Science | Kindergarten Teacher |
Tam Reis | West Shore Jr/Sr High School/English | Teacher |
Lindsey Artman | Westside Elementary | Pre-K VE Teacher |
Congratulations to the Finalists:
- Jennifer McFadden, Fairglen Elementary, First Grade Teacher
- Devane Clarke, Cambridge Elementary, 6th Grade Teacher
- MaryBeth Scrivener, Indialantic Elementary, 1st Grade Teacher
- Kathryn Thorner, James Madison Middle, Social Studies Teacher
- Pamela Brockmeyer, Cocoa High, Math and AP Calculus Teacher
- Ada Dixon, Palm Bay Magnet High, Early Teen Pregnancy Teacher